Zveřejněno na Napsat komentář

Materiály sexuálních hraček

Materiály sexuálních hraček – silikon, TPE, TPR, PVC, kůže, liquid silikon aj. Popis charakteristických vlastností, kvalit a záporů.

aktualizováno 20.3.2022

Podíl materiálů na trhu sexuálních hraček pro zavádění do těla (odhad)

Polyvinyl chlorid (PVC) v různých kvalitách 50%

TPR 15-20%

silikon 10% (3% liquid premium platinium silikon)

TPE 5-10%

zbytek latex, sklo a kov

Silikon – tvrdý medicínský silikon, od 2017 také měkký Platinium silikon,Premium, či Liquid silikon

Chemický charakter a vlastnosti látky

Silikon patří do skupiny elastomerů, tj. látek s vysokou pružností, tvořených polymery (velkými molekulami) na bázi křemíku, kyslíku a uhlovodíků, běžně zvaných guma. Vyrábí se vulkanizací, tj. procesem, kdy původní tekutý materiál nabývá viskozity (soudržnosti) při částečném zachování elasticity původní tekuté látky vytvořením sítě můstků mezi polymery za vyšších teplot (130-160 °C) a tlaků a použití dalších přísad a urychlovačů. To jej řadí do skupiny thermoset elastomerů (pojem uveden pro provázanost s informacemi o TPE výše). Materiál bez toxinů, alergenů a pórů s nejnižším rizikem usazení nečistot či infekcí. Silikonové hračky v pravém slova smyslu (tj. s vysokým podílem silikonu) tvoří relativně malé procento, a to i v rámci své kategorie výrobků, odhadem 10%. Někdy bývají jako silikonové zavádějícím způsobem označovány TPE pomůcky (mix silikonu a PVC), s čímž nejde mnoho dělat, neboť ani medicínský silikon (testovaná biokompatibilita) nemá jasná kritéria ohledně procentuálního množství silikonu. Kvalitní silikon má oproti normálnímu PVC či TPR menší zápach, plnou až uhrančivou barvu s nízkým stupněm lesku (černá je skutečně černá fialová plně fialová atd.). Silikon má na dotek nčekaně hladký gumový povrch. Na rozdíl od PVC patrně vzhledem neporéznosti téměř netahá za kůži. Silikonové pomůcky bez elektrických součástí lze sterilizovat varem.

Medicínský, lékařský silikon (klasický starý silikon) od r. 2000

Medicínský silikon je ten klasický tvrdý silikon, který je na trhu již pár desítek let. Jedná se o silikon vysoké kvality vhodný pro kůži i sliznici. Je ale velmi tvrdý – 60-70HC a používá se pouze na vibrátory s plastovou kostrou – vibrační vajíčka, masážní hlavice a vibrátory menších velikostí.

Liquid, Platinium, Premium Silikon od r. 2017

silikonové didlo , dvouvrstvéLiquid silikon sexuální pomůcky v našem sexhopu

Měkký silikon s tvrdostí cca 7-30HC pro který se používá označení Platinium silikon či Premium silikon nebo Liquid silikon. V sexshopu Extasica mu říkáme Liquid Premium Platinium Silikon. Na trhu je od 2017 a používá se pro dilda a realistické vibrátory. Je hladší a tvrdší než TPE realistická kůže, ale méně hladký a mnohem měkčí než vývojově starší medicínský silikon. Na rozdíl od medicínského silikonu na něj lze užít všechny lubrikační gely (tedy nejen na vodní a olejové, ale i na silikonové bázi). Liquid silikon je asi 2x dražší než TPE. Mechanickévlastnosti , tj. měkost a elasticita  vlastnosti jsou stejné jako TPE, ale materiál si je zachová po dlouhou dobu (TPE i PVC tvrdne). Jedná se o nejlepší materiál pro výrobu zaváděných sexuálních hraček, pokud se nedíváme na peníze. Ostatní výhody jsou v oddíle Silikon výše.

60cm dlouhé anální dildo měkký liquid silikonLiquid (premium, platinium) silikon většinou bývá jedno vrstevný. Kvalitnější výrobky mají podobně jako top TPE produkty tuhou vnitřní vrstvu a vnější měkkou vrstvou. Podobnou 2 vrstvou strukturu má i lidský penis – vnitřní tvrdá houbovitá tkáň obalená měkkou kůží. Pokud je ale liquid silikon dostatečně měkký (5-10HC resp. ař 20 HC u menších pomůcek) druhá vrstva není vůbec třeba a spíše může mít negativní dopad konzistenci a naživotnost.

Základní Liquid Platinium Premium Silikon se dělá se ve dvou povrchových úpravách.  Většinou bez olejování. Je méně hladký, více tahá za kůži, ale neleskne se. Tento silikon se vždy užívá pro velká dilda např. známá Mr. Hankey Toys či ze cela stejného materiálu a kvality evropská dilda Extasica design aj. Tato velká dilda bývají v základní tvrdosti cca 5–20HC. Olejovaný Liquid platinium premium silikon je hladší, realističtější  a příjemnější na dotek než základní platinium silikon a používá se poměrně vzácně pouze pro dilda lidské velikosti. Tvoří pouze cca 5-10 % výrobků z platinium silikonu.

vibrátor klitorisu pod kalhotky na dálkové ovládáníOd 2019 se liquid platinium silikon používá spíše výjimečně i pro malé vibrátory a vibrační vajíčka. Ty jsou na rozdíl od klasických silikonových vibrátoru měkké. Nemají výztuhu z ABS plastu jako původní silikonové vibrátory a liquid platinium premium silikon obaluje přímo elektroniku a baterii. Vibrátory z toho materiálu v roce 2019 tvoří jen cca 1% trhu.

Pozor: Někdy výrobci jako liquid silikon označují i dilda z tvrdého medicínského silikonu o tvrdosti 20 HC a více. To je tvrdost měkkých a středně měkkých plastů a přívlastek „liquid“ zde tak trochu pozbývá na významu. Jedná se zejména o dilda vyráběná ve více  barvách mj. i černá, purpurová či fialová. My silikonová dilda této tvrdosti (20–40 HC) označujeme jako prostý (lékařský) silikon. Ten je sice mnohem tvrdší (viz dále), ale v zásadě při tvrdosti nad 20HC nevidíme smysl pro samostatnou kategorii silikonu.

TPE, (realistická kůže, cyberskin, realskin, softskin, trueskin, UR3 apod.)

Sexuální pomůcky z TPE realistické kůže v našem sexhopu

TPE – Termoplastické elastomery jsou směs plastů (vyráběných z ropy) a thermoset elastomerů (viz silikon) a dalších látek. Pružnosti se dosahuje jejich opakovaným táním a ochlazováním.  Tato modernější metoda výroby elastomerů se používá od 50. let 20. století. Na rozdíl od vulkanizovaných elastomerů (více silikon) se vedle výrazně vyšší pružnosti snáze tvarují, barví, umožňují opětovné použití (tání). To znamená úsporu nákladů při výrobě využitím ořezů a po dosloužení snazší recyklaci. TPE oproti PVC netahají za kůži (méně porézní) a jsou též méně lesklé, spíše zcela bez lesku a proti PVC téměř či zcela bez zápachu. Neobsahuje toxiny (ftaláty) a alergeny. Jsou méně porézní než PVC a více porézní než silikon. Některá PVC (a TPE) se vzájemně naleptávají, pokud se delší dobu (několik hodin a více dotýkají). Proto se doporučuje oddělené skladování.

Materiál není nad rámec výše uvedeného přesněji definován, např. co se týče podílu plastů a jiných látek, ani co se týče pružnosti a měkkosti. Neplatí ani, že musí být možné je natáhnout minimálně na 2x své délky. Tvrdost TPE sexuálních pomůcek se zpravidla se pohybuje od 0 do 30HC. Ani sami výrobci pomůcek bohužel o složení nic neví. Materiál odebírají jako hotový produkt či ve formě polotovaru – 2 různých hmot, jež před odlitím zahřejí a smíchají. Ceny jsou poměrně vysoké – v Evropě cca 8 Eur za kg při odběru ve stovkách kg, v Číně však mnohem méně.

Realistická kůže (CyberSkin, RealSkin, SoftSkin, TrueSkin, UR3 apod.)

Měkké TPE do tvrdosti 10 HC používané pro měkká dilda, vibrátory a sex dolls. Měkká TPE (do 10HC) a částečně i středně měkká TPE dilda (do 10 HC) umožňují pochvě a oběma análním svěračům částečné sevření materiálu. To jim uleví a v podstatě je neustále automaticky masíruje. To dále zrychlí i uvolnění. V těle působí pocitově přirozeně jako vnitřní tkáň. Materiál je proto ideální na akrobatické výkony.

Liquid silicon vs TPE cyber skin

TPE cyber skin jsou mnohem starší a rozšířenější. Mnohé z nich brzy popraskají při užití nesprávného gelu či se naleptají kontaktem s jinou reaktivní pomůckou. Pro liquid silikon je v roce 2019 velmi omezená nabídka, kdy větší velikosti nejsou dostupné. Liquid silikon je asi 2x dražší než TPE. Mechanické vlastnosti , tj. měkost a elasticita  vlastnosti jsou stejné jako TPE, ale materiál si je zachová po dlouhou dobu (TPE i PVC tvrdne). Liquid silikon je bez pochyb nejlepší materiál pro výrobu zaváděných sexuálních hraček, pokud se nedíváme na peníze. Ostatní výhody proti TPE jsou v úvodu oddílu Silikon výše. Při zahrnutí fančního aspektu mohou mít TPE dilda převahu v poměru cena výkon. Pokud používáte správné gely a dobře je skladujete mohou vydržet i 5 let. U silikonu naopak můžete použít i hodně mastné krémy, jež více chrání a hojí anální sliznici. Pro většinu lidí bude lepší TPE z důvodu cenu při podobných mechanických vlastnostech. Pro anální hrátky či dokonce extrémní anální hrátky doporučujeme liquid silikon.

TPR, TPR gel, Silagel

TPR sexuální hračky v našem sexshopu

anální tunel průhůlednýRelativně levné hračky z mixu PVC a silikonu. Méně tahají za kůži než PVC a zpravidla mají nižší zápach zhruba jako dětské hračky. Tvrdší než TPE. Neobsahující alergeny či toxiny (ftaláty). Používejte lubrikařní gely na vodní bázi. Tyto pomůcky je třeba skladovat odděleně od ostatních PVC pomůcek, jinak se vzájemně naleptávají.

koňské dildoVeřejné zdroje a kvalitní výrobci často používají pro TPE zaměnitelný název termoplastická guma thermoplastic rubber-TPR. Někdy je TPR bráno jako nadmnožina TPE a dalších umělých gum a někdy jako o něco horší materiál než TPE (též náš případ viz dále). V praxi je současně dodavateli-velkoobchodními společnostmi a konečnými prodávajícími často užíván i pro výrobky s vlastnostmi charakteristickými pro PVC. V našem obchodě označení TPR používáme pro poloměkké plastové gely či gumy na úrovni tvrdosti 30 HC, jež tahají za kůži podobně jako PVC, ale nemají plastový zápach.

V praxi lze tedy TPR charakterizovat něco mezi TPE a PVC, s tím, že do této třídy směřuje většina aktuálně nabízených zaváděných hraček na trhu. V extasica od nich od 2019 ustupujeme.

PVC – Polyvinyl chlorid

Charakter a nevýhody: Vyšší poréznost PVC znamená vyšší riziko usazení nečistot a bakterií a též více tahá za kůži. V praxi to znamená též vyšší náchylnosti obarvení stolicí a usazení pachu stolice. Další nevýhody tvoří riziko alergické reakce a ftalátů (toxinů). V roce 2006 studie Greenpeace identifikovala ftaláty v 7 PVC sexuálních pomůckách z 8. Po zákazu v EU nařízení REACH z roku 2006 se tomu výrobci i prodávající postupně přizpůsobili. Téma je v současnosti velmi živé spíše uměle po marketingové stránce, ale ve starších obchodech v prodeji stále běžně vidíme věci staré i 15 let. Určitou indikací toxinů může být plastový zápach v kombinaci s parfémováním či pálení sliznice při užití. PVC pomůcky jsou tvrdší (30-50HC). Do naší nabídky nepouštíme např. dilda z tužších plastů (nad tvrdost 40 HC). Některá PVC (a TPE) se vzájemně naleptávají, pokud se delší dobu (několik hodin a více dotýkají). Proto se doporučuje oddělené skladování. Silikon tím netrpí. Prakticky všechny PVC pomůcky oproti ostatním materiálům plastově páchnou a lesknou se.

Výhody: Cena, výdrž, nenákladná údržba, volnost v užití gelů. Např. velké anální plugy se až na výjimky dělají z PVC.

Nižší kvalita PVC sexuálních hraček

Ve výrobcích jsou značné rozdíly od gelů v tvrdých análních  korálích a kolících, jež mohou i řezat, přes méně kvalitní zapáchající tuhá dilda. Výjimečně lze narazit na velmi příjemné bezzápachová, vizuálně a pocitově relativně kvalitní realistická didla s mírným zápachem. Ty již řadíme do TPR. PVC používají všichni od čínských výrobců až po dlouhodobě nejrenomovanější spol. Doc Johnson. Vzhledem k tomu je pochopitelná snaha zhruba 50% prodejců se v této široké kategorii nějak diferenciovat např. přejmenováním PVC na vinyl, což je ale to samé. V Extasica PVC hračky téměř nenabízíme.

Údržba: Gel na bázi vody a silikonu. Po odzkoušení několika desítek minut a akceptace možného rizika barvení stolicí v zásadě možno i gely na olejové bázi či jelení lůj. Pak to ale po čase tvrdne.

[widget id=“media_image-7″]

Umělá kůže

mikroskop umělá kůže 64x rub pravidelný vlasec preparát51116

Syntetická napodobenina kůže (ušně) z PVC či polyurethanu. Do umělých kůží patří tzv. ekologická kůže či PU kůže. Čistíme je vlhkým hadrem či mýdlovou vodou.

Bonded leather či reconstitued leather (základní umělá kůže).

Je kombinaci rubové tenké vrstvy zbytkových přírodních vláken se strukturou semiše nalepené na polyuretanu (líc) s umělou strukturou simulující vzhled kůže. Tyto kůže bývají nejnižší kvality, horší než kvalitní umělé kůže, zpravidla tvrdé, kryté PVC a u nás je označujeme jako základní umělá kůže. Některé obchody je nesmyslně označují jako pravá kůže.

PU kůže, ekologická kůže, faux leather: Tyto umělé polyuretanové kůže jsou měkčí a příjemnější než mixované PVC kůže výše.

Pravá kůže

více samostatný článek Jak poznat pravou kůži

Latex

Inflatable enema plug X407EPřírodní (rostlinná) či syntetická nízko nákladová guma. Latex je velmi porézní a proto snadno uchová bakterie. Za kůži tahá o něco méně než PVC. Má poměrně nízký zápach na úrovni kvalitnějšího PVC. Při použití se doporučuje kondom. Rovněž může být alergenní a to třeba i jen částečně tj. nikoli pro Vaši pokožku (např. penis), ale pouze pro vaši sliznici (vagina, konečník, dáseň). Potíže konkrétní osobě může působit i třeba jen některý druh latexu. Latexové intimní hračky (pro zavádění) už jsou spíše ojedinělé a materiál se používá spíše pro kondomy, SM oděvy nebo třeba lékařské rukavice. Umožňuje gely na bázi vody i silikonu (nikoli na bázi oleje, nevhodný je rovněž jelení lůj).

ABS plast a hračky s elektrotechnikou

mini vibrator 4 hlavyTvrdý plast většinou používaný většinou  na malé vibrátory či jako výztuha silikonových vibrátorů. Neobsahuje ftaláty a alergeny.  Po použití opláchněte (vyjma kůže a částí s kabely a elektrotechnikou) teplou vodou a mýdlem, osušte.

Kov

uretální dilatory set Hegar 8Nejčastěji  běžnou ocel v pozinku či chromu (eventuálně niklu, jenž však pro svou toxicitu nesmí být užit v předmětech určených pro dlouhodobý styk s pokožkou, tzn. zejména šperky a oblečení). Pro dilda ani pouta se pro svou tvrdost nehodí. Používá se jako spojky v kožených hračkách a samostatně pro různé klinik (gynekologická zrcadla) či uretální hrátky (tam jde většinou o nerez ocel), samozřejmě pro elektrosex. Někdy trpí nedostatečným opracování a řežou tkáň. Umožňuje sterilizaci a nahřátí či ochlazení. Bez toxinů a alergenů se snadnou údržbou a možností použití všech druhů gelů.

Elastan, spandex

Elastan je pružné syntetické vlákno z polyesteru a polyuretanu. V Americe se užívá název spandex. Někdy se též setkáme s poměrně zobecnělým pojmem Lycra, což je však značkový druh elastanu od společnosti DuPont. Požívá se též ve sportovním oblečení či plavkách. Sexy, lesklý materiál, ale poměrně křiklavý, až působící laciným dojmem. Ruční praní ve vlažné vodě. Naše oblečení v černém provedení má jemné pogumení a na fotce se leskne podobně jako kůže. Je třeba s ním zacházet velmi opatrně.

Sklo (pyrex)

Umožňuje sterilizaci a nahřátí či ochlazení. Bez toxinů a alergenů se snadnou údržbou a možností použití všech druhů gelů. Pevnost materiálu však není příliš vhodná pro vaginální či anální hrátky. Při nárazu může prasknout, ale nemělo by se roztříštit. Při objevu prasklinky přestaňte používat. Dle našich pozorování jsou to nejčastější ležáky v sexshopech.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.