Exciting toys Kamenný obchod: Svatoslavova 554/1, Praha 4 - Nusle
Jak poznat pravou kůži
Doporučení a tipy, jak poznat pravou kůži. Fotky zvířecí kůže pod mikroskopem.
Shrnutí: Pocitově poznáte pouze malou částí pravých barvených kůží (správně “usní”) či kvalitních nepravých kůží. Nejvíce Vám pomůže hmat a čich.
Internetové rady ani mikroskop většinou k rozlišení pravé kůže nepomohou. Smíšená plastová a zvířecí vůně může značit kombinaci pravé a umělé kůže ale i pravou kůži barvenou. Pravá kůže (a to i barvená) při pálení ohněm voní jako spálené vlasy.
Úpravy kůže v poslední fázi výroby
Brašnář kupuje nebarvenou nemořenou čerstvě vonící zpracovanou kůži (useň) ve větším celku. Tu lze poznat poměrně snadno smysly i pod mikroskopem. Pravá kůže pod mikroskopem. První obrázek zleva je nebarvená telecí kůže vrchní strana. Dále 3 barvené vrchní strany kůže. Poslední 2 obrazky jsou rubová – semišová strana.
Ke konečnému zákazníkovi se však většinou dostane kůže silně barvená kůže či spodní méně kvalitní vrstva kůže s uměle vyraženým realitickým povrchem nebo dokonce odpadní drcená kůže slisovaná do imitace kůže.
Drcená pravá kůže kombinovaná s umělým vrchem
Spousta kůží označených jako pravá je jen odpadní drť umělé kůže na plastové podložce. Tyto kůže jsou velmi nekvalitní a nepříjemné na omak. Správně “vláknitá useň” či “rekonstituovaná” useň (jinde též “PU leather”, “split leather”, “faust leather”, “bonded leather” ). Někde je nesprávně nazývají pravá kůže, někde umělá kůže nebo PVC. U nás základní umělá kůže.
Kombinovaná základní umělá kůže pod mikroskopem
Silná barva skryje a zenhodnotí pravou kůži
Preferujeme méně barvené kůže i za cenu nižší ochrany proti vodě. Mnoho výrobců kůži znehodnotí silnou vrstvou barvy, tak že vypadá jako umělá. U silně barvené kůže její struktury na líci překryje nátěr do takové míry, že nelze s jistotou určit pravou či umělou kůži.
Podobný finální obraz nepravidelných vlasovitých vláken může vytvořit i tenká pravá kůže jehněčí či telecí, jež mají cca 0,5 mm. Pro svou pravidelnou strukturu, při barevné úpravě působí na první pohled i omak na líc jednoznačně uměle. Na rubu pak okem vidíte v podstatě pravidelný velmi jemný semiš. vypadá jako mikroplyš nebo jiná umělý materiál …. Po čichu některých těchto pravých kůží – zejména kde se nedostanete k rubu necítíte nic. Ale u některých jednoznačně dle výrazné vůně identifikujete kůži pravou.
Relativně spolehlivá kritéria pro rozpoznání umělé kůže a pravé kůže bez ohledu na úpravu
Plamen – některé umělé kůže se v plameni např. zapalovače bublavě škvaří (3 – 5s) a při pálení smrdí plast. Silnou pravou několika sekundový plamen jedno zda z líci či rubu nepoškodí, ale světlou kůži neomyvatelně začoudí. Plamen 7 sekund poškozuje i silnou kůži. Tenká telecí kůže 0,5mm se zkroutí okamžitě a vzplane po cca 2 sekundách.
Pravá kůže na rozdíl od plastu nikdy nezačne vařit či bublat. Pálená pravá kůže voní stejně jako spálený vlas. Někdy je to cítit při pálení, někdy až když oženuté místo otřete mokrým prstem. Kůži je třeba testovat plamenem pouze na horní straně (u malého kousku ideálně se zakrytým rubem). U umělé kůže může být totiž rub z pravé kůže …:).
Nevýhody: poškození umělé i pravé kůže, neznalost chemické úpravy a barvy pravých i umělých kůží
Kritéria pro rozpoznání pravé kůže s limitovanou funkčností
Vůně
Pravá kůže charakteristicky voní pouze nebarvená, případně mořená na líci a z rubu (není-li rub napuštěn chemií). U produktů složených z částečně z pravé a umělé kůže či u produktů z poloumělé kůže cítíte převažující plast či barvu nebo jinou chemii a nepatrně i kůži najednou. To samé nebo nic mnohdy cítíte i u silně barvené kůže pravé.
Absence vůně znamená umělou kůži č silně barevně či chemicky upravenou, dle našeho názoru znehodnocenou, pravou kůži.
Hmat, zrak a intuice
Často označí za falešnou i pravou barvenou kůži. Určíte kvalitní pravou či umělou kůži a také nekvalitní pravou či umělé kůže. Často ale nepoznáte ale pravou barvenou kůži od kvalitní umělé kůže. Umělé kůže imitující hladký líc a semišový rub většinou poznáte po hmatu.
Lepidlo, rozpouštědlo a chemická analýza
Spojení pásů kvalitní kůže (pravé i umělé) se zpravidla provádí sešitím. Lepidlo je znakem levné uměélé kůže. Lepí k sobě, aby nebyl vidět rub, který je někdy na pouhý pohled umělý.
Umělá hmota by se měla v rozpouštědle rozpustit a kůže nikoli. Neověřovali jsme. Nezkoušeli jsme žádný z postupů chemické analýzy. To pro laika nedává smysl.
Mikroskop
Dobré zvětšení pro pozorování je 10-70x. To zvládnou i ty nejlevnější mikroskopy. Pomůže horní umělé osvětlení. U levných mikroskopů bývá jen dolní osvětlení či žádné. Vyšší rozlišení již amatérovi nepomůže neb se vytrácí ucelenější obraz.
O umělé kůži se říká, že má pravidelný vzor a strukturu bez vrásnění a reliéfu. Jsou umělé kůže s dosti nepravidelnou strukturou s nepravidelnými póry dokonce v jednom směru (tak jako je to obvyklé u kůže pravé). Některé umělé kůže mají na rubu pravidelná dlouhá mikrovlákna. Na rozdíl od pravých mikrovláken vypadají jako malé pravidelné vlasce. Ty lze mikroskopem snadno identifikovat jako umělé.
Často je kůže nejen barvena, ale tlakem do ní může být vyražen vzor. Nebo je použita dolní méně kvalitní vrstva kůže či dokonce do pásu lisované kousky odpadní kůže. Často tedy nevidíte horní stranu kůže, ale v podstatě boční řez – pak to vypadá jako změť tkáně a vláken. Amatér s mikroskopem tedy nemá moc šancí se orientovat.
Struktura kůže
Relativně velmi tenkou vrchní část kůže – pokožku u usní (tzn. u vyčiněných kůži v obchodě) nespatříte, neb je při vyčinění odstraněna.
Horní papilární část
Pod pokožkou je necenější část kůže – škára. Horní papilární část škáry bývá oproti dolní části u většiny zvířat tenčí. Obsahuje vlasové papily a kolagenová vlákna. Kolagenová vlákna jsou natolik nahuštěna, že i pod mikroskopem 20-100x tvoří souvislou hmotu. Póry (vlasové papily) často mívají šikmý směr na jednu stranu (směr chlupů).
Pravé zpracované kůže (tedy usně) např. kráva, ovce, prase, koza se navzájem dost různí i z pohledu amatérského pozorovatele. Velký rozdíl je i mezi kůží mláděte zvířete a dospělého. Např. velmi kvalitní bílá telecí kůže (nebarvená) může mít podobu sněhu (velmi pravidelná, jednolitá, bez jizev a vrásnění) s důlky od vlasových papil nakloněných v jednom směru chlupů.
Hovězí kůže na líci vypadá jako takové taštičky přes sebe či jablečný koláč (odlupující se buňky). Hovězí kůže vypadá po vydělání na rubu podobně jsou tam nepravidelné odštěpky taštiček zužující se do svazků vláken (vizuálně spíše útržků či odštěpků) a nakonec velmi nepravidelných a velmi krátkých vláken. Z této nejkvalitnější vrstvy (horní část škáry) se vyrábí tzv. jadrná kůže “grain leather”.
Dolní retikulární část
V dolní retikulární části jsou relativně volně ložená a propletená vlákna tvořená bílkovinou kolagenem. Do nich z podkožního vaziva pronikají tukové buňky. V angličtině se pro výrobky z této části užívá termín “genuine” leather (“jedinečná” volně přeloženo “pravá” kůže). Pod mikroskopem to při zvětšení 50-100x vypadá jako nepravidelné vlasce vzájemně propletené avšak s relativně velkými mezerami oproti tloušťce vlákna, občas obalené kapkami tuku různých velikostí.
Z této vrstvy (dolní část škáry) se vyrábí semiš (suede leather). Směrem k povrchu se kolagenová vlákna (“vlasce”) zvedají vertikálně a zhušťují tak, že jsou pozorovatelné jako útržky či odštěpky. Nad naše znalosti jsou různá zpracování pravé i umělé kůže a jejich kombinace. Např. u velmi tenké kůže, kde při seškrábání tenké vrstvy povrchu narážíte hned na volná kolagenová vlákna dolní škáry. Tato spodní “semišová část” je někdy podélně odříznuta od vrchní kvalitnější. Její povrch je tlakem a chemií zpevněn, uhlazen a obarven tak, že připomíná kvalitnější škáru horní.
Nejspodnější vrstvu surové kůže tvoří podkožní vazivo, jehož funkcí je ochrana a izolace svaloviny pod ním. Vrstvu tvoří zejména tukové buňky.
Zcela nefunkční kritéria pro odlišení barvené pravé kůže a umělé kůže
Líc (horní strana) pravé a nepravé kůže je někdy z obou stran
Umělá kůže může čato má líc z obou stran a pravá kůže je buď hladká na líci a více či méně semišová na rubu nebo semišová na obou stranách. I pravá kůže se někdy výjimečně z estetických důvodů zabalí do sebe či přes sebe, tak aby nebyl vidět rub ani bok rubu.
Nasáknutí vodou po pár minutách.
Platí pouze pro neupravenou kůži. Impregnovaná či silně barvená kůže nesaje.
Síla a vrásnění pravé kůže.
Kůže je často nařezána na více vrstev. Kvalitní kůže nemusí být silná. Kvalitní ztenčená telecí či jehněčí kůže může mít i jen 0,5 mm. Nejtenčí umělé kůže se zakrytým rubem jsou cca 0,3mm. Naopak naše nejvíc tlusté plácačky jsou 1cm silné (sešité dvě 0,5mm kůže).
Některé kůže pravé i umělé se při ohybu vrásní a jiné nikoli. Stejně tak je to s vrzáním.
Cena a visačka, popis výrobce či znak kůže na výrobku
U pásku za pár desítek korun či bundy za pár stovek neuvažujeme o pravé kůži. Zažili jsme i drahé umělé kůže či kůže pravé znehodnocené silným barvením a lakováním. Kritérium ceny také příliš nepomáhá k rozpoznání kvalitní kůže. Visačka je prakticky bez významu. Např. poutko či nějaké malá část může být z kůže pravé a vše ostatní z umělé.
Doporučujeme nebarvené či mořené pravé kůže či umělé kůže
V BDSM si přírodní luxus nebarvené či mořené kůže (jemně barveno) můžeme bez obav dopřát. Obvykle je netaháme na déšť apod. jako kabelku. Silná barva překryje strukturu i vůni kůže. Při silné barvě není velký rozdíl mezi pravou a kvalitní umělou kůží.
Vidíme prostor i pro levné umělé kůže. Ale kombinovat pás pravé kůže s pásem umělé kůže nedává smysl.